Nezařazené

Vyberte správné brýle na kolo

Léto je obdobím, kdy řada lidí vytahuje kolo a vyráží na výlety. V cyklistickém vybavení by vám jednoznačně neměly chybět brýle. Jak si vybrat ty pravé?

Hodí se na cyklistiku brýle nebo čočky?

Nošení čoček na sport, cyklistiku nevyjímaje, je samozřejmě rovněž možné. Je však nutné, abyste u sebe měli i venku nejlépe čočky náhradní, dále roztok na jejich očištění a zvlhčující kapky. Do náročnějšího terénu v podobě prašných cest jsou určitě nutností ochranné brýle.Takové řešení pro vás nemusí být praktické.

V případě, že zvolíte raději dioptrické cyklistické brýle, v současnosti existuje již řada dostupných modelů. Tradičně musejí takové brýle obsahovat vrstvu ochrannou a dioptrickou. Speciální brýle proto mohou být vhodným řešením právě pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí nosit čočky.

Jak vybrat brýle na kolo

Brýle na kolo obecně mají řadu předností. Oči dokáží ochránit před vlivem UV záření, snižují riziko zranění a umožňují vidění i za horších světelných podmínek.

Kvalitní brýle by měly být vybaveny lehkými a mechanicky odolnými obroučkami. Zorníky neboli skla by naopak měly být spíše silnější. U těch tenkých hrozí horší optická kvalita a vznik deformit. Brýle vás po nasazení nesmí tlačit, oči by měly být zakryty, chybou je existence různých mezer, jimiž může pronikat hmyz či jiné nečistoty.

Propustnost světla

Na brýlích se můžete setkat s označením formou písmene S a příslušného čísla. To určuje, jaké procento světla brýle propouštějí a do kterých podmínek jsou vhodné. Hodnoty platí následovně:

  • S0: 80–100 %

  • S1: 43–80 %

  • S2: 18–43 %

  • S3: 8–18 %

  • S4: 3–8 %

UV faktor

UV faktor je tedy podstatným kritériem při nákupu cyklistických brýlí. Zvolit byste si tak měli takové brýle, které zvládnou pohltit nejméně 98 % záření UVA a UVB. I dioptrické cyklistické brýle vždy disponují UV filtrem.

Barva zorníků

Barva zorníků není jen estetickou záležitostí, ale má i ryze funkční význam. Tmavé zorníky zraku poskytují ochranu před slunečním zářením. Čirá skla využije cyklista především večer, zatímco ta žlutá v podmínkách se sníženým kontrastem barev.

Z tohoto důvodu nabízejí někteří výrobci brýlí modely s vyměnitelnými zorníky, k nimž přidávají hned několik párů.

Antireflexní zorníky

Specifickou kategorii zastupují polarizační neboli antireflexní zorníky. Ty zamezují tomu, aby k očím pronikalo odražené světlo od různých lesklých ploch, například od vodní hladiny.

Díky těmto brýlím uvidíte za veškerých světelných podmínek dokonale ostře. Současně pohlcují 100 % UV záření. Tento typ zorníků kromě zlepšení viditelnosti snižuje namáhání zraku. Nevýhodou takového velmi sofistikovaného řešení je především vyšší pořizovací cena.

Fotochromatické zorníky

Pořídit si můžete též tzv. fotochromatické neboli samozabarvovací zorníky. Ty dokáží svou barvu měnit podle aktuálních podmínek.

V prudším světlem proto tmavnou, zatímco pokud je světla málo, zůstávají čiré. Reagovat na změnu dokáží okamžitě. Kvalitnímu materiálu trvá reakce jen pár desítek vteřin. S vyšší pořizovací cenou musíte počítat i zde.

Hydrofobní úprava

Zorníky mohou rovněž být opatřeny speciální úpravou, která dokazuje, že se na brýlích prakticky nedrží voda a nečistoty. Cyklista je tak například za deště nemusí sundávat.

Obdobnou ochranu vůči nepříjemným účinkům vlhkosti zajistí tzv. anti fog úprava neboli povrchová úprava proti mlžení. Ta se postará o to, že pokud se během jízdy zpotíte, nijak to vaši schopnost dobře v brýlích vidět nezhorší.

Napsat komentář

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat