Hokej MS v hokeji 2017

MS v hokeji 2017 – stručné hodnocení

Bělorusko

Bělorusko na mistrovství světa ani letos neoslnilo, ba co víc, jeho bezkrevný projev mu vydržel až do samotného konce. Tento národní tým potřebuje radikální řez, který začne u mládeže. Naturalizovaní Kanaďané mohou sice vypomoci, ale jejich nadšení nikdy nebude takové jako od hokejistů z domácí ligy. Bratři Kosticynové mají svá nejlepší léta za sebou a v NHL to s Bělorusy také není nijak slavné. Útěchou může být snad jen výhra nad Slovinskem, která zachránila Bělorusko ve společnosti hokejových velmocí.

Dánsko

Dánové mohou těžit z příštího šampionátu. Letos to byl spíše test se spoustou zbytečných chyb. Pokud se jim sejde většina hvězd, účast v play-off po vzoru Německa se nemusí být scifi. Dánsko je pro hokej ideální destinací, ačkoliv tamní  nejvyšší liga nedosahuje takové úrovně  jako hokej ve Švédku nebo Finsku. Poctivá práce se ale pomalu začíná vyplácet, což dokazuje nejen draft NHL nebo individuální kvalita hráčů z Jutského poloostrova. Jediným kazem je vysoký věkový průměr, který by se měl o něco snížit. V mnoha směrech se Dánové ubírají stejnou cestou jako kdysi Švýcarsko. Může jen překvapit.

Česko

České republice se povedla Evropská hokejový tour, což se často nestává. Výkon by se dal oznámkovat lepší trojkou. Někteří hráči mile překvapili, jiní ne. Přesto se jich několik může podívat do NHL. Český tým potěšil zejména proti Finsku, zbytek byl dost matný. Nicméně si Češi nezaslouží takovou kritiku, jako jiné mužstva. Ve hře chyběla bojovnost u branky soupeřů a marnost v přesilových hrách, což jsou v poslední době klasické problémy národního celku. Nezvykle dobře si naopak vedla obrana. Celý turnaj Češi zkoušeli měnit formace, což fungovalo jen občas. Faktem zůstává, že česká reprezentace bude minimálně rok znovu čekat na medailový úspěch.

Finsko

Finové mohou brát nepopulární čtvrté místo jako zázrak. Jejich hra v základní skupině byla místy tragická. Výměna brankáře za pět minut dvanáct zachránila Suomi na postupovém místě. Kapitán Filppula hrál příkladně, formu měl také Rantanen a Aho, ale Finsko potřebuje více hráčů na rozhodování zápasů. Naštěstí má Finsko dost širokou základnu a výborné trenéry, takže se chabý výkon asi nebude příští rok opakovat.

Francie

Domácí tým hrál na hraně, byl sebevědomý, hlavní hvězdy zářily. Stéphane Da Costa, Bellemare, Roussel nebo Auvitu  hráli skvěle ve správnou dobu. Brankář Hardy také nezaostával. Historická výhra 5:1 nad Finskem byla jedním slovem famózní. Francie si sice nevybojovala účast v nejlepší osmičce, ale zanechala působivý dojem. Stejně jako domácí fanoušci, kteří si domácí šampionát užívali od první do poslední třetiny.

Itálie

Italové se s v elitní divizi objevují často, ale scénář je vždy stejný. Hokej zkrátka není jejich doménou. Jejich postup bude asi čím dál tím těžší, neboť se na scéně objevují mnohem vyspělejší a lepší vyzyvatelé jako je např. Rakousko nebo Velká Británie. V této subtropické zemi se hokejový progres nedá do budoucna moc očekávat.

Kanada

Kanada opět měla výbornou soupisku. S Ruskem měl tým javorového listu nejlepší herní projev vůbec. Kanada hrála perfektně ve všech zápasech, pouze lehce zaváhala ve skupině se Švýcarskem. Útok na zlatý hattrick se málem nekonal, ale fantastická třetí třetina v semifinále s Ruskem dala Kanadě naději. Každý člen týmu nějak přispěl, ale nejvíc byl vidět nezastavitelný Ryan O’Reilly. I když se nakonec radovalo z titulu Švédsko, vypadá to, že éra kanadského hokeje na mezinárodní scéně jen tak neskončí.

Lotyšsko

Turnaj se baltskému týmu vydařil, byť o vytoužené čtvrtfinále přišel až v posledním zápase s Německem. Důležitou postavou byl Džeřinš, Merzlikins nebo bratři Bukartsové. Dobrá obrana, dobrý útok = solidní hra mezi těžkými rivaly.

Německo

Podobný případ jako Lotyšsko, dobrý kolektivní výkon podpořen stabilními výkony všech gólmanů. Hru oživil Leon Draistaitl, který naskočil až v průběhu mistrovství. Vidět byli ale i další členové týmu. Němci se mohli spolehnout na své fanoušky, kteří je podporovali po celou dobu. Německo splnilo svou domácí misi postupem mezi nejlepších osm.

Norsko

Norové se soustředili na precizní obrannou činnost a ofenzívu své elitní lajny. Chybí jim akorát konstantnost v náročném programu sedmi zápasů za krátkou dobu. Měli by jako Dánové postupně aplikovat snižování věkového průměru. Někdy se možná až moc trápí se stejně silnými týmy, což sem tam vede k bodovým ztrátám.

Rusko

Rusko předvedlo sílu jednotlivců i celého týmu. Každý útok Rusů byl nebezpečný. Sborná excelovala v přesilových hrách. Zároveň se mohla spolehnout na své brankáře. Vasilejvskij hrál velmi spolehlivě. O bodové hody se dělily všechny formace. Ovšem úchvatně hrál zejména Panarin. Rusové obhájili bronz z minulého roku a medaile se dají očekávat i na nadcházejícím šampionátu.

Slovensko

Absence hráčů z NHL byla znát. Slovensko sehrálo nejhorší turnaj ve své historii. Stěží se zachránilo v zápase s Italy. Na soupisce nepochopitelně chyběli brankáři z Tipsport extraligy, kteří by při současné formě Slovákům jistě pomohli. Pokud Česká republika měla problém s formacemi, Slovákům chyběl výrazný hráč, což bylo ještě o to těžší. Kvalita slovenského hokeje je rapidně nízká, nezbývá než začít znovu a lépe, protože to nemusí příští rok stačit.

Slovinsko

Slovinsko hrálo mnohem atraktivněji než Itálie, Bělorusko nebo Norsko, ale zkrátka mu nefungovala obrana. Slovinci hokej hrát umí, každopádně musí lépe zapracovat na taktice a nespoléhat na jednu elitní formaci. Ta totiž může vyhrát jeden či dva zápasy, jenže nemůže logicky fungovat celou základní skupinu. Slovinci si budou muset svou šanci znovu vybojovat, s kvalifikací do elitní skupiny mají dost zkušeností, takže by v roce 2019 znovu mohli svádět svá utkání s těmi nejlepšími.

Švédsko

Švédsko mělo extrémně silnou soupisku, ale efekt přicházel postupně. Talent Nylander hrál znamenitě, ovšem ještě větší sílu získal po spolupráci s Bäckströmem. Jména v obraně hovořila sama za sebe. Tre Kronor ožilo příchodem  Bäckströma a Henrika Lundqvista. Ve vyřazovací části bylo Švédsko zápas od zápasu lepší. Výborná hra ve finále a povedené nájezdy přinesly Švédům desátý titul mistrů světa.

Švýcarsko

Švýcaři překvapivě skončili ve skupině na druhém místě, kompaktní hra a dobré bruslení jim přineslo ovoce. Švýcarsko hraje v posledních letech velmi dobře, s favority dokáže držet krok a slabšími soupeři si také umí poradit. Osou týmu byl znovu Andres Ambühl. Medailový úspěch se ale i přes sympatické výkony zatím nedostavil.

USA

Američané vyznávají filozofii mládí a dynamičnosti. To předvedli i letos. Opět se na soupisce objevilo pár zajímavých jmen. Velmi dobře hrál Gaudreau ke kterému se přidali i další. USA ve skupině aktivně proti všem, akorát mu vždy stejně jako Švýcarsku chybí poslední medailový krůček. Severoamerický tým bude mít možnost na dalším mistrovství světa, ambice a dovednost mu rozhodně nechybí.

Foto: iihf.com

Napsat komentář