Hokej MS v hokeji 2017

MS v hokeji 2017, den sedmý: skromné výsledky a francouzsky laděná konfrontace

Rusko – Dánsko 3:0

K ruskému týmu by se měli připojit hokejisté Washingtonu Kuzněcov a Orlov, roli kapitána v tomto zápase převzal obránce Bělov. Rusové měli v první třetině několik šancí, před brankou se často objevoval Dadonov, Naměstnikov nebo Panarin, ale nikdo se jako střelec do zápisu o utkání nezapsal. Dánové byli ve druhé třetině mnohem odvážnější, několikrát musel zasahovat ruský gólman Vasilejvskij. Jestliže první polovina zápasu nebyla pro Rusko to pravé ořechové, další třetina byla pravým opakem. Ve druhé polovině zápasu však brankář Dahm a obrana Dánska kapitulovala, sedmdesát vteřin stačilo Rusům, aby dali tři góly. Kiselevič, Plotnikov a poté Gusev si věděli s houževnatými seveřany rady. Rusům rychlé tempo vydrželo i ve třetí části, několikrát byli znovu na dosah dalším trefám, ale Dánové měli i kus štěstí. Rusové svádějí boj o první místo především se Švédském, v závěsu je také USA. Dánové jsou asi největším zklamáním na turnaji. Jejich skóre 6:16 a dva body na kontě nesplňuje jejich očekávání.

36. Kiselevič (Panarin, Kučerov), 36. Plotnikov (Andronov, Tělegin), 37. Gusev (Šipačov, Dadonov)

Česko – Norsko 1:0 po prodloužení

Český i norský tým mají dobře rozehranou svou skupinu. Norsko hraje velmi dobře defenzivně.Tento zápas byl pro české hokejisty skutečnou výzvou. Norové bojovali o každý kotouč, u mantinelů zdvojovali, hráli navíc bez faulů. Češi se těžko dostávali do útočného pásma. Norové praktikovali rychlé a nebezpečné brejky, Pavel Francouz musel být vždy ve střehu. Česká republika dokázala zlepšit pohyb jednotlivých formací v poslední desetiminutovce třetí třetiny, zkušený brankář Lars Haugen ale vše pochytal. Prodloužení netrvalo dlouho, David Pastrňák přihrál Janu Kovářovi, odražený puk od Haugenovi brusle pak doklouzal pomalu za čáru. Lopotný mač přinesl Čechům dva body. Norové jim neusnadnili žádnou pasáž, takže by tento výsledek mohl být cenný při uspořádání ve skupině.

62. Kovář (Pastrňák, Jeřábek)

Švédsko – Lotyšsko 2:0

Švédsko nijak neoslňuje, ale jeho hra přináší vítězství. Tým posílí v brankovišti legendární Henrik Lundqvist, jehož mise v play-off NHL skončila při sérii s Ottawou. Švédové sehráli s Lotyšskem totožné utkání jako Rusko s Dánskem, spousta promarněných šancí a gólů jako šafránu. V desáté minutě se sice trefil Daniel Landeskog, technický hráč, který umí ale také provokovat soupeře. Náskok jednoho gólů Švédům vrásky asi nedělal, byť Daugavinš měl ve čtyřicáté čtvrté minutě gól doslova na hokejce, ale i přes dostatek času netrefil odkrytou klec Brankáře Eddieho Läcka. Brankáři Švédů mají dobrá procenta úspěšných zákroků, zatím trenéři neví, kdo bude ve druhé polovině šampionátu dvojkou za zmíněným Lundqvistem. V padesáté sedmé minutě padl druhý gól v zápase, na počátku byla lotyšská šance, ale rychlý přechod Švédů do pásma vyústil v branku Eliase Lindholma, který je na tomto mistrovství světa pravidelným střelcem. Lotyši ještě zkusili hru v šesti, ale zápas skončil fotbalovým výsledkem 2:0 Jak už bylo řečeno, Švédové hraji o první místo, ale ani Lotyši nemusí být smutní, neboť mají na kontě devět bodů a mohou klidně aspirovat na postup do čtvrtfinále.

10. Landeskog (Rask, Lindholm), 57. Lindholm (Rask)

Kanada – Francie 3:2

Domácí fandové večerní program nabídl asi nejočekávanější zápas mistrovství světa. Domácí Francie, která hraje na turnaji bez bázně a hany, se střetla se stoprocentní Kanadou. Hokejisté Francie sice inkasovala jako první, ale v deváté minutě srovnal účty Olivier Dame-Malka. Kanada hrála na začátku druhé třetiny oslabeni, čehož využil Damien Fleury. Diváci si užívali skvělý zápas plnými doušky. Atmosféra nemohla být lepší. Kanadští střelci toho moc ve druhé třetině nezmohli, Francie dokázala hru kouskovat, i když někdy za cenu vyloučení.Pro javorové listy přišlo vyrovnání čtyřicet devět vteřin před koncem druhé třetiny, kapitán Claude Giroux tvrdou střelou překonal brankáře Hardyho. Gól Kanaďany nabudil, protože si vzali vedení zpět ve čtyřicáté třetí minutě. Hardy, jenž chytá na turnaji výborně, a stal se hrdinou při zápase s Finskem, si nechtěně srazil za svá záda nahození od Marca-Edouarda Vlasice. Francie mohla ihned srovnat, ale Auvitu trefil jen horní tyčku. Vyprodaná aréna pak viděla ještě obrovskou příležitost Claireauxe, ale brankář Johnson předvedl dobrý zákrok. Zápas skončil těsným jednogólovým rozdílem 3:2, Francouzi hráli na hranici svých možností a schopností. Možná je po francouzsky mluvící Kanaďané pochválili. Sympatický výkon tentokrát na body proti favoritovi nestačil, Roussel, Bellemare a spol. ale stále mají šanci na postup do čtvrtfinále. Kanada si upevnila svou první pozici.

6.  O’Reilly (MacKinnon, Scheifele), 40. Giroux (Lee), 43. Vlasic – 9. Dame-Malka (Rech, Ritz), 22. Fleury (Stéphane Da Costa, Auvitu)