Hokej MS v hokeji 2017

MS v hokeji 2017, den devátý: americký odboj a švýcarská šance na postup

Lotyšsko – USA 3:5

Lotyši s Američany sehráli jeden z nejhezčích zápasů na tomto šampionátu. Lotyši během prvních deseti minut měli několik příležitostí, Connor Hellebyuk díky svých reflexům USA zachránil. Lotyši se dostali do vedení ve dvanácté minutě díky přečíslení dva na jednoho. Američané v první třetině hráli špatně, nevytvořili si žádnou šanci. Lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš, který má zkušenosti z NHL, dorazil odražený kotouč pouhým sedm vteřin od buly. Američané snížili, ale Oskars Cibulskis vrátil baltskému týmu dvoubrankové vedení. Američané museli se zápasem něco udělat. Góly Bjugstada a Gaudreaua nechaly třetí třetinu otevřenou. Remízový stav vydržel až do padesáté sedmé minuty. Andrew Copp projel krásně celé hříště a zakončil. Jeho střelu nepokryl Merzlikins svou lapačkou. Obrat USA dokonal gólem do prázdné branky Dylan Larkin. Američané byli horší v první třetině, Lotyši v té třetí. Lotyšsko mohlo získat nečekaně tři body, těsně před koncem byla pryč i vidina jednoho bodu. Přesto má postup do čtvrtfinále. Američané se dostali ve skupině A na druhou pozici před Švédsko.

12. Blugers (Bičevskis), 21. Daugavinš (Džerinš, Roberts Bukarts), 32. Cibulskis (Indrašis) – 29. Compher (Lee), 34. Bjugstad (Schmaltz, Keller), 39. Gaudreau (Trouba, Bjugstad), 57. Copp (Hellebuyk), 59. Larkin

Norsko – Finsko 2:3 po prodloužení

Oba skandinávští bojovníci byly před zápasem ve stejné pozici, oba chtěli tři body, protože jsou na hraně mezi postupem mezi nejlepší osmičku. Heslem prvních dvaceti minut byla opatrnost. Norsko využilo minutu před koncem první třetiny přesilovku, Anders Bastiansen tečoval puk před brankou Korpisala. I Finové byli ve své přesilovce úspěšní, Jusso Hietanen překvapil Haugena střelou z úhlu. Ve dvacáté deváté minutě Haugen neviděl střelu talentovaného obránce Honky. Norové aplikovali tvrdnou hru jako proti české reprezentaci, tentokrát už ale s odezvou rozhodčích. Finsko rovněž navštěvovalo trestnou lavici často.  Hokejisté Suomi chtěli těsný výsledek udržet za každou cenu, ale znovu jim to nevyšlo. Norsko v šesti zkusilo důraznou hru v brankovišti a podařilo se. Autorem byl Andreas Martinsen, který zvedl ruce dvacet devět vteřin před vypršením základní hrací doby. Norsko pak mohlo využít přesilovku v prodloužení. Jenže Mika Pyörälä nádherným pasem našel Hännikäinena, kterému vypršel trest. Osamocený útočník měl dostatek času, aby si rozmyslel, jak norského brankáře překoná. Finsko vyhrálo 3:2, ale je stále na hraně postupu.

19. Bastiansen (Nøsterbø), 60. Martinsen – 26. Hietanen (Aho, Ville Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa), 62. Hännikäinen (Pyörälä)

Rusko – Slovensko 6:0

Ruská sborná má fantastické statistiky, ani Slovensko je nemohlo zhatit. Rusko bylo po celý zápas lepší, Slováci mohli v tomto zápase spíše získat než ztratit, ale ruský brankář ani obrana nemuseli řešit složité situace. Rusko vyhrálo 6:0, ofenzivní hokej hráli všechny formace. Momentálně má Rusko čtrnáct bodů a pozitivní skóre 27:5. Slovensko je na sedmé pozici. Východní soused České republiky se utká na turnaji ještě s USA a Švédskem, útěchou jim ale může být fakt, že Italové s velkou pravděpodobností zůstanou na osmém místě.

2. Dadonov (Gusev). 14. Dadonov (Gusev, Šipačov), 20. Mironov (Plotnikov), 23. Kučerov (Tkačjov, Kiselevič), 33. Tělegin (Zub, Plotnikov), 56. Gavrikov (Šipačov, Dadonov)

Slovinsko – Bělorusko 2:5

Pro oba týmy to byl klíčový zápas, ani jeden z nich nezískal dostatek bodů proti zbylým soupeřům ve skupině B, což jasně dokazují čísla jejich statistik i výsledky jednotlivých zápasů. Na gól Pavloviče Slovinci odpověděli trefami Jegliče a Rodmana. Bělorusové se vrátili do utkání hned na startu druhé třetiny. Koviršyn zakončoval rychlou akci do prázdné branky. Ve třicáté minutě dal o sobě znovu vědět Pavlovič, jeho branka měla doslova cenu zlata. Tentokrát byli na řadě s vyrovnáním Slovinci, ale po jejich šanci vzápětí skóroval Šinkevič. Tečku za vyhroceným utkáním dal zkušený Andrej Stas. Bělorusové si dobrý náskok ve třetí třetině pohlídali. Slovinci se touto prohrou definitivně vrací do divize 1 A.

17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. Rodman – 14. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Koviršyn (Andrej Kosticyn, Sergej Kosticyn), 30. Pavlovič (Šarangovič), 39. Šinkevič (Pavlovič), 40. Stas (Stefanovič)

Itálie – Německo 1:4

Italové zatím neobrali žádného favorita o bodový zisk, nic na tom nezměnil ani zápas proti domácímu manšaftu. Německo mohlo v tomto zápase využít služeb Leona Draisaitla, který do Kolína přicestoval. Opět bylo vyprodáno, na utkání se přišlo podívat skoro devatenáct tisíc diváku, takže ideální zázemí pro obě střídačky. Německo se ujalo vedení ve čtvrté minutě zásluhou Christiana Ehrhoffa, jednoho z nejlepších obránců NHL posledních let. Asistoval mu výše zmíněný Draisaitl. Blesková odpověď Italů okořenila dobře se vyvíjející první třetinu. Gól Marchettiho byl ale od Italů jediným příspěvkem v brankovišti Dannyho Aus den Birkena. Německo se ještě stihlo dostat v první třetině do vedení díky brance Mathiase Plachty. Produktivní byla pro Němce hrající v černo žluté kombinaci i druhá třetina. Další tři zásahy uklidnili domácí střídačku i cely stadion. Německý tým pak šetřil síly, Italové navíc nevytvořili žádnou zajímavou útočnou šanci.  Němce čeká ještě jeden zápas ve skupině A s Lotyškem, bude to přímý souboj o čtvrtfinále.

5. Marchetti (Kostner) – 4. Ehrhoff (Draistailt), 19. Plachta (Dennis,Seidenberg, Kahun), 23. Yannic Seindenberg (Hördler), 26. Kahun (Yannic Seindenberg)

Kanada – Švýcarko 2:3 po prodloužení

Kanada v posledních letech často neprohrává, ani zápas proti sebevědomým Švýcarům na tom neměl nic změnit. Obzvlášť, když javorové listy šli rychle do dvoubrankového vedení. Brankář Genoni měl plné i ruce práce, Kanada na své hře nic nemusela měnit. Švýcarsku se ale náramně povedl závěr třetí třetiny. Dvoubrankové manko bylo rázem pryč. Švýcaři tak překvapivě získali bod. V prodloužení dal druhou branku večera Fabrice Herzog a Švýcarsko tak porazilo Kanadu na mistrovství světa po dlouhých sedmi letech. Zajímavější je ale, že se Švýcaři dostali na druhé místo právě za Kanadu. Třetí je v současnosti Česká republika a Finsko. O postup ze skupiny B může reálně usilovat šest týmů.

5. O’Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Lee, Konecny) – 47. Herzog (Praplan, Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Untersander, Ambühl)