Hokej MS v hokeji 2017

MS v hokeji 2017, den čtrnáctý: javorový fénix a švédští beci

Kanada – Rusko 4:2

Předčasné finále. Střet dvou nejlepších týmů v turnaji. Kanada i Rusko měly svou vlastní motivaci. Kanada chtěla uchovat naději na zlatý hattrick a Rusko chtělo odčinit několik posledních porážek, včetně porážky 1:6 v roce 2015 v Praze. První třetina byla opatrná, přesto se pár pohledných akcí našlo. Aktivnější byli Rusové, Plotnikov, Šipačov nebo Kučerov měli velké příležitosti, ale Pickard vždy zasáhl. Vypjatá hra přinesla také moment, kdy obránce Schenn atakoval Jevgenije Dadonova, ruský útočník sice odjel na střídačku, ale do druhé třetiny nastoupil. Právě Dadonov měl ve dvacáté čtvrté minutě další šanci sborné, ale Pickard kotouč vyrazil. Další šanci měl Ivan Tělegin, ale kanadský brankář opět souboj ustál. První gól dal Kuzněcov, Rusové zakončili skvělou akci téměř do prázdné branky. Jako přes kopírák zopakovali stejnou akci, s tím rozdílem, že střelcem byl Gusev. Rusové mohli hrát třetí třetinu defenzivně. Kanadě zbývalo málo času. Pouze sedmnáct vteřin od začátku třetí třetiny javorové listy rozjely rychlou akci, kterou zakončoval Mark Scheifele. Rusové poté začali faulovat a hráli často v oslabení. Rusko poté zkusilo hrát na brejky, Kanadu zachránil znovu Pickard při úniku Kuzněcova. Panarin pro změnu trefil spojnici branky. Kanada hrála v extrémním tempu, což Rusové přestali stíhat. Navíc hráli závěr zápasu jen se šesti obránci. Nathan MacKinnon v padesáté šesté minutě vyrovnal. Poté se štěstím dostal k puku Ryan O’Reilly a kanadská euforie nemohla být v tu chvíli větší. Jenže chyba lávky, razítko na postup Kanady dal Couturier do prázdné branky. Rusko bylo jasně lepší v prvních dvou třetinách, jenže Kanada dala do zbytku zápasu všechny síly a vyplatilo se to. Nyní ji čeká třetí finále v řadě.

41.Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. O’Reilly (Matheson), 59. Couturier (O’Reilly, Parayko) – 33. Kuzněcov (Panarin, Kučerov), 35. Gusev (Šipačov, Panarin)

Švédsko – Finsko 4:1

Druhé semifinále bylo bitvou dvou odvěkých hokejových rivalů. Finové měli velké sebevědomí po výhře nad USA. Favorizovanější Švédsko ale dalo gól jako první. Ve druhé minutě dal gól obránce Alexander Edler. Kemppainen srovnal stav v páté minutě, když se k němu dostal odražený puk. Ve dvacáté páté minutě dal branku další švédský obránce, od modré čáry pálil přesně Klingberg. William Nylander pokračuje ve vylepšování osobní statistiky, díky mladému útočníkovi Toronta měli hokejisté Tre Kronor náskok dvou branek. Navíc se v utkání zlepšovali. Naopak hokejistům Suomi v tomto mači jako by pomalu docházel dech. Oba týmy dobře bránily, takže brankáři neměli tolik práce jako jejich kolegové v odpolední vřavě. Konečně vítězství 4:1 stanovil Joakim Nordström. Švédsko si zahraje finále od domácího šampionátu v roce 2013, kdy skandinávští bojovníci získali zlaté medaile. Finové budou hrát o bronz.

2. Edler (Bäckström), 25. Klingberg (Ekmann-Larsson, Nylander), Nylander (Bäckström), 3.Nordström (Krüger) – 5. Kempppainen (Juhamatti Aaltonen)