Fotbal Liga mistrů

Liga mistrů – 6. kolo

Skupina A: Benfica Lisabon -FC Basilej 0:2, Manchester United – CSKA Moskva 2:1

Benfica se letos v Lize mistrů vyloženě trápí, nepovedl se jí ani poslední zápas s Basilejí. Švýcarský tým šel do vedení v šesté minutě. Rychlý gól hostů rázem nabídl zajímavé utkání. Vaclík musel několikrát vychytat pokusy soupeře. Basilej si vzala do druhého poločasu jednobrankový náskok, který navýšila v šedesáté páté minutě, letošní mladá kometa Oberlin, byla znovu úspěšná v pokutovém území. Povedený podzim nasměroval Basilej do vyřazovací části. Benfica si naopak nezahraje ani Evropskou ligu. Manchester United otočil během několika minut nepovedené utkání s CSKA zásluhou ofenzivních hráčů. Moskevští bojovali na dálku s Basilejí. Manchester postupuje z prvního místa.

Skupina B: Celtic FC – RSC Anderlecht 0:1, Bayern Mnichov – Paris Saint-Germain F.C. 3:1

O výsledku mezi Celticem a Anderlechtem rozhodl vlastní gól. Skotský tým však postoupil do Evropské ligy díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Nicméně oba týmy nemůžou být s letošní formou v Lize mistrů spokojeni. Bayern i PSG měli postup jistý, takže se mohli hvězdy obou celku činit hlavně na útočné polovině hřiště. Robert Lewandowski otevřel skóre v osmé minutě, v prvním poločase se k němu přidala letošní posila Corentin Tolisso, který hrával proti PSG ještě v dresu Lyonu. Bayern sice inkasoval v úvodu druhého poločasu, jenže Tolisso měl evidentně dobrý den. Hezký zápas skončil 3:1, PSG však nepřišlo ani touto prohrou o první místo ve skupině B. Oba týmy nasbíraly patnáct bodů.

Skupina C: AS Řím – FK Karabach 1:0, Chelsea FC – Atlético Madrid 1:1

AS Řím měl takřka jistotu postupu, teď šlo jen o to, zda  to bude z prvního nebo druhého místa. Karabach se ubránil až do padesáté třetí minuty, Řím hrál úsporně a nakonec si připsal hubené vítězství 1:0. Mnohem lepší utkání viděli fotbaloví příznivci ve staré dobré Anglii. Atlético muselo bezpodmínečně vyhrát, aby  nehrálo jen Evropskou ligu, Chelsea stačila remíza. Oba týmy měly zajímavé nápady, nejblíže bylo Atlético v padesáté třetí minutě, Koke trefil tyč. O tři minuty později už měl madridský tým větší důvod k radosti. Jan Oblak následně odolával nájezdům hráčů v modrém. Slovinskou reprezentační jedničku překonal až tečovaný balon od vlastního obránce. V závěru byly blízko domácí Willian i hostující Griezmann, ale stav 1:1 byl konečným resumé. Chelsea má postupuje ze skupiny ze druhého místa.

Skupina D: Olympiacos FC – Juventus FC 0:2, FC Barcelona – Sporting Lisabon 2:0

Ačkoliv byl Juventus proti Olympiacosu favoritem, řecký klub nebyl zcela bez šance. Olympiacos se chtěl důstojně rozloučit se skupinou, do vedení šel ale Juventus. Domácí měli za zápas dvě velké šance, hlavičku Engelse po rohovém kopu a trefení tyčky. Juventus si pojistil vítězství v nastaveném čase. Barcelona okopírovala výhru Juventusu, taktéž zvítězila 2:0 a Sporting Lisabon postupuje do Evropské ligy, i když má na kontě tři body. Barcelona dala šanci v posledním zápase několika náhradníkům. I tak ale španělský klub si zápas pohlídal a postupuje z první příčky.

Skupina E: Liverpool FC – FK Spartak Moskva 7:0, NK Maribor – Sevilla FC 1:1

Liverpool minule ztratil skvěle rozehraný zápas se Sevillou, nyní ale nedal Spartaku Moskva sebemenší šanci. Útočné hody dokládala výsledková tabule. Skóre 7:0 bylo odměnou pro všechny domácí fanoušky a mohli si tak s chutí zazpívat svůj slavný chorál. Sevilla naopak vyrovnala na půdě Mariboru díky chybě domácího gólmana.Maribor sehrál jednoznačně nejlepší utkání ve skupině. I tak se ale rozloučili se skupinou bez výhry.

Skupina F: FK Šachtar Doněck – Manchester City 2:1, Feyenoord Rotterdam – SSC Neapol 2:1

Šachtar Doněck se postaral o jedno z největších překvapení, 2:1 udolal letos famózní Manchester City, zápas otevřel ve dvacáté šesté minutě nádhernou střelou Bernard. Následná chyba brankáře Edersona dala Doněcku dvoubrankový náskok ještě před koncem druhé půle. Prohru zmírnil v nastavení střídající Agüero díky penaltě. Feyenoord už nemohl zvrátit špatný podzim v Lize mistrů, přesto dokázal zvítězit nad silnou Neapolí 2:1, italský klub za prohru zaplatit draze, čeká jej stejně jako Atlético jen Evropská liga.

Skupina G: FC Porto – AS Monaco FC 5:2, RB Lipsko – Beşiktaş Instanbul 1:2

Porto na předvedlo v posledním kole podobnou produktivitu jako Liverpool. Porto deklasovalo Monaco 5:2. Lipsko zakončilo svou premiéru v Lize mistrů prohrou  1:2, Beşiktaşi pomohla z kraje zápasu nařízená penalta, kterou proměnil Negredo. Keita sice v osmdesáté osmé minutě vyrovnal, jenže Lipsko přišlo o remízu v nastavení. Turecký klub si po dobrých výkonech vybojoval zaslouženě postup z prvního místa. V základní skupině se mu povedlo čtyřikrát zvítězit.

Skupina H: Tottenham Hotspur – APOEL FC 3:0, Real Madrid CF – Borussia Dortmund 3:2

Tottenham si připsal proti APOELu povinné vítězství 3:0 a předstihl Real Madrid v čele skupiny H. Dortmund rychle prohrával ve Španělsku, ale do hry jej vrátil Aubameyang, který má madridský klub na seznamu oblíbených. Real však ještě stihl před koncem vsítit kýženou třetí branku, přesto zůstane druhý. Díky lepším statistikám s APOELem stačí Dortmundu na postup do Evropské ligy dva body a negativní skóre. Německý klub bude mít na jaře co napravovat.

Los osmifinále k sobě určitl tyto dvojice: Juvetnus FC – Tottenham Hotspur, FC Basilej – Manchester City, FC Porto – Liverpool FC, Sevilla FC -Manchester United, Real Madrid CF – Paris Saint-Germain F.C., FK Šachtar Doněck – AS Řím, Chelsea FC – FC Barcelona, Bayern Mnichov – Beşiktaş Instanbul

Do Evropské ligy postupují: CSKA Moskva, Celtic FC, Atlético Madrid, Sporting Lisabon, FK Spartak Moskva, SSC Neapol, RB Lipsko, Borussia Dortmund