Fotbal Liga mistrů

Liga mistrů – 5. kolo

Skupina A: CSKA Moskva – Benfica Lisabon 2:0, FC Basilej – Manchester United 1:0

CSKA Moskva vyhrála nad Benficou díky výbornému vstupu do zápasu. Portugalský tým patří letos mezi nejhorší týmy, na kontě má po předposledním kole nula bodů a jeden vstřelený gól. Ruský tým má stejně bodů jako Basilej, ale jen jeden získá právo hrát osmifinále. Basilej vyzrála na Manchester United i díky českému brankáři Tomáši Vaclíkovi. Švýcarský mistr se nezalekl hvězd v rudých dresech a vydřel vítězství 1:0. Vaclík kryl první šanci ve dvanácté minutě, když se na něj řítil sám Romelu Lukaku. O chvíli později byl blízko další Belgičan, Fellaini na míč ale nedosáhl. Před koncem prvního poločasu měl možnost Martial a následně Rojo z přímého kopu trefil Marka Suchého, který hlavičkou vyrazil míč do břevna vlastní branky. United hrál aktivně také ve druhém poločase, ale skóre se stále neměnilo. V posledních dvaceti minutách začala útočit Basilej. Švýcarští diváci mohli jít do euforie v osmdesáté deváté minutě. Michael Lang se s obrovským štěstím dostal do zakončení a odklidil balon do prázdné sítě. V závěru se pak dostal k míči Ibrahimović, ale ani tato akce neskončila gólem anglického týmu. Basilej si připsala důležité tři body a uchovala si naději na postup do jarní části.

Skupina B: RSC Anderlecht – Bayern Mnichov 1:2, Paris Saint-Germain F.C. – Celtic FC 7:1

Bayern musel hrát vyrovnaný zápas s Anderlechtem téměř do konce utkání, o výhře 2:1 rozhodl v sedmdesáté sedmé záložník Corentin Tolisso. Mnichovští měli více ze hry, ale nedokázali z toho těžit. Zatímco Bayern musel o svou výhru trpělivě bojovat, PSG předvedlo proti skotskému Celticu doslova exhibici. PSG bylo v na domácím stadionu k nezastavení. Francouzský klub rozdrtil Celtic 7:1, hosté přitom vedli už po první minutě, ale PSG to vyburcovalo k neskutečné ofenzívě. Dvakrát se trefil Neymar a Cavani. Domácím vycházelo prakticky vše. Pro Celtic je to nejhorší porážka v historii v evropských soutěžích.

Skupina C: FK Karabach – Chelsea FC 0:4, Atlético Madrid – AS Řím 2:0

Chelsea pomohla k jasné výhře nad Karabachem červená karta domácího hráče ve dvacáté první minutě. Poté následovala penalta, kterou proměnil Hazard, Chelsea zahrávala penaltu ještě v sedmdesáté třetí minutě, tentokrát byl střelcem Fabregas. Nejlepším hráčem utkání se stal Brazilec Willian, který dal dvě branky. Atlético muselo bezpodmínečně doma porazit AS Řím, Španělé hráli v rychlém tempu, ale první příležitost měli ve druhém poločase hosté. Nainggolan trefil centrovaným míčem tyč. Madridský tým dal v závěru zápasu dvě branky, oba zaznamenali útočníci Griezmann a Gameiro. V osmdesáté třetí minutě byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen Peres a Atlético mohlo v pohodě dohrát zbývající minuty. Španělský klub zaostává za Italy o dva body, boj o druhé postupové místo se rozhodne až v šestém kole základní skupiny.

Skupina D: Sporting Lisabon – Olympiacos FC 3:1, Juventus FC – FC Barcelona 0:0

Sporting Lisabon má jistou Evropskou ligu a může oproti svému sokovi z hlavního města zasáhnout také do jarní fáze. Hrdinou zápasu se stal vysoký nizozemský útočník Bas Dost, který dal Olympiacosu Pireus dvě branky. Juventus mohl doplnit Barcelonu ve vyřazovací části. Jejich společný zápas v Itálii byl ale bezbrankový a remízový. Ve dvacáté druhé minutě Rakitič trefil konstrukci branky Juventusu. Barcelona mohla vést v sedmdesáté minutě, ale obránce Rugani včas odkopl míč ze svého pokutového území. Juventus mohl slavit v nastaveném čase, jenže Dybala nepřekonal ter Stegena, který fantasticky vyrazil přízemní střelu.

Skupina E: FK Spartak Moskva – NK Maribor 1:1, Sevilla FC – Liverpool FC 3:3

Ve skupině E se zrodili dvě remízy. Maribor sice inkasoval deset minut před koncem, ale v nastaveném čase dokázal vyrovnat. Spartak Moskva tak má jen nepatrnou šanci na postup ze druhého místa. Hořkou remízu zažil Liverpool. Angličané vedli už o tři branky v prvním poločase, ale houževnatost Sevilly rozhodla o tom, že si oba aktéři útočného utkání brali bod.

Skupina F: SSC Neapol – FK Šachtar Doněck 3:0, Manchester City – Feyenoord Rotterdam 1:0

Neapol zvládla důležité utkání proti ukrajinskému Šachtaru, vítězství 3:0 jí ale ještě nemusí stačit na postup ze skupiny do osmifinále Ligy mistrů. Šachtar Doněck má totiž před závěrečným kolem náskok třech bodů. Manchester City už nemůže přijít o první místo. Možná proto byl jeho přístup k poslednímu Feyenoordu v prvním poločase dost laxní. Nizozemskému klubu se v letošní sezoně vůbec nedaří zakončení. City se mohlo soustředit na bránění a zápas kloudnou akci ve druhém poločase nenabídl. Před koncem utkání se z ojedinělé akce dokázal trefil anglický reprezentant Sterling, který přeloboval brankáře. Manchester City tak je nadále stoprocentní.

Skupina G: Beşiktaş Instanbul – FC Porto 1:1, AS Monaco FC – RB Lipsko 1:4

Beşiktaş překvapivě vyhrál skupinu G, k postupu z prvního místa mu stačilo uhrát remízu s Portem. Zápas skončil 1:1, klíčovým mužem domácích byl opět Talisca, který vyrovnal stav na konci prvního poločasu. Porto stejně jako Sporting nemá zajištěný postup do osmifinále. Naopak Lipsko si snadno poradilo ve venkovním zápase s Monacem 4:1, francouzský klub přišel o možnost hrát v příštím roce oba evropské poháry.

Skupina H: APOEL FC – Real Madrid CF 0:6, Borussia Dortmund – Tottenham Hotspur 1:2

Real Madrid nepřipustil překvapení na Kypru, domácí APOEL přehrál 6:0 a bude bojovat s Tottenhamem o první místo ve skupině. Dortmund není v dobré formě, přesto se domácí snažili o co nejrychlejší vedení proti ostrovnímu soupeři. Německo anglická konfrontace přitom lépe začala pro Borussii. Aubameyang netrefil v devatenácté minutě prázdnou branku. Ve třicáté první minutě své zaváhaní napravil a německý manšaft pak přežil v závěru poločasu dvě dobré šance hostů. Tottenham pokračoval v útočné snaze i ve druhém poločasu. Harry Kane ve čtyřicáté deváté minutě vyrovnal. Son mohl otočit zápas v šedesáté druhé minutě ale brankář Roman Bürki  stačil včas vyběhnout. Korejský fotbalista se dočkal o chvíli později,  Dele Alli nejprve obehrál několik hráčů a Son následně zakončil akci perfektní ranou. Hosté měli ještě několik šancí ale skóre zůstalo na číslech 1:2 pro londýnský klub. Borussia má pouhé dva body a bude se o Evropskou Ligu rvát s APOELem, který má rovněž dva body ale zároveň horší bilanci.