Fotbal Liga mistrů

Liga mistrů – 4. kolo

Skupina A:  Manchester United – Benfica Lisabon 2:0, FC Basilej – CSKA Moskva 1:2

Manchester United si na Old Trafford poradil 2:0 s Benficou. Domácí mohli jít do vedení v patnácté minutě, jenže Martial neproměnil penaltu.  Hosté museli v zápase bodovat, aby měli naději alespoň na Evropskou ligu, jenže David de Gea chytal v tomto zápase znamenitě. Jeho kolega na protější straně hříště takové štěstí neměl, vlastní gól brankáře Svilara pomohl Manchesteru jít do šaten s jednobrankovým náskokem. Severoanglický tým kopal ještě jednu penaltu, Blind zaváhaní Martiala napravil. Stav se už poté nezměnil. Basilej byla jednou nohou v osmifinále, ale CSKA otočilo stav utkání. Pod obě inkasované branky se podepsal kapitán Basileje a českého národního týmu Marek Suchý. Luca Zuffi ve třicáté druhé minutě perfektním obloučkem zakončil útočnou akci domácích, jenže góly Dzagojeva a Wernblooma ve druhém poločase rozhodly o zápasu ve prospěch ruského celku. Zejména druhá branka byla pro domácí těžkým direktem, míč se odrazil od ruky Marka Suchého a Wernbloom pohodlně balon uklidil na zadní tyč. Oba týmy mají na kontě šest bodů, ale dál postoupí jen jeden.

Skupina B: Celtic FC – Bayern Mnichov 1:2, Paris Saint-Germain F.C. – RSC Anderlecht 5:0

Fanoušci Celticu mají v posledních dnech spoustu radosti. Celtic dorovnal vlastní historický rekord bez prohry a navíc má skotský klub podle FIFY nejlepší fanoušky za rok 2017. Německý Bayern chtěl ale hlavně vyhrát, což se mu podařilo. Ve dvacáté druhé minutě dal gól Kingsley Coman. Bayern postupně ubral z tempa, Celtic  díky tomu vyrovnal, Bayern ale odpověděl další brankou. Bayern má jistý postup, ale určitě bude chtít zabojovat o první místo ve skupině. Paříž předvedla další úchvatný brankostroj. V hlavní roli ale nebyl Cavani nebo Neymar. Tři branky Anderlechtu dal Laywin Kurzawa, který se stal prvním obráncem v historii Ligy mistrů, kterému se podařil hattrick. Zápas připomínal doslova hru kočky  z myší.

Skupina C: AS Řím – Chelsea FC 3:0, Atlético Madrid – FK Karabach 1:1

Ofenzivní smršť v minulém utkání musela bavit všechny. Řím chtěl se znovu prezentoval nebojácnou hrou, v první minutě dal branku Stephan El Shaarawy. Na skvělý start navázal italský reprezentant ve třicáté šesté minutě. Chelsea se do žádné kloudné akce nedostala a inkasovala znovu, tentokrát to zkusil z dálky Perotti. Chelsea musela spolknout hořkou pilulku. AS Řím se dostal na první místo. Atleti z Madridu neprožívají dobrou sezonu v nejlepší soutěží světa, Minule uhráli s Karabachem remízu a nyní se historie opakovala k nelibosti všech domácích fanoušku na stadionu. Nevalný první poločas vylepšil brankou Míchel, který nasměroval Karabach do druhého poločasu s náskokem. Atlético srovnalo v padesáté šesté minutě, Karabach hrál navíc od šedesáté minuty o deseti, ale španělský klub opět nepřekonal brankáře hostů. Také Atlético přišlo o jednoho hráče, před koncem zápasu se nechal vyloučit obránce Savić. Atlético má jen minimální šanci na postup ze skupiny.

Skupina D: Olympiacos FC – FC Barcelona 0:0, Sporting Lisabon –  Juventus FC 1:1

Fotbalová šeď občas navštíví i zápasy Ligy mistrů. Barcelona překvapivě ztratila body v Řecku. Suarez ani Messi nevyzráli na brankáře Prota, který odchytal fantastický zápas.Juventus nezačal svůj zápas v Lisabonu nejlépe. Sporting vedl až do sedmdesáté deváté minuty. Higuaín lobem vyrovnal stav, domácí apelovali na rozhodčí kvůli ofsajdu, ale gól byl uznán. Juventus se přiblížil k postupu, ale také Sporting může ještě zamíchat pořadím.

Skupina E: Liverpool FC – NK Maribor 3:0, Sevilla FC –  FK Spartak Moskva 2:1

Liverpool předvedl minule ve Slovinsku výbornou hru, tentokrát se Maribor vyhnul debaklu, i tak ale Liverpool zvládl povinné vítězství. První minuty zaměstnával obranu Oxlade-Chamberlain.  První gól dal ve čtyřicáté deváté minutě Salah, který patří mezi klíčové hráče Liverpoolu v posledních týdnech. Další branky přidali Can a Sturridge. Maribor mohl těšit jedině to, že zmařil penaltu. Sevilla vydřela těsnou výhru doma proti Spartaku Moskva. Zásah Évera Banegy z padesáté deváté minuty rozhodl o osudu utkání. Spartak dal kontaktní branku deset minut před koncem, ale to bylo ze strany hostů vše. Zbývající dva kola rozhodou o postupujících, největší šanci má anglický Liverpool.

Skupina F: FK Šachtar Doněck – Feyenoord Rotterdam 3:1, SSC Neapol – Manchester City 2:4

Nizozemský Feyenoord hraje ve skupině F o čest, začátek se mu povedl. Ve dvanácté minutě dal gól Nicolai Jorgensen, avšak Doněck kontroval dvěma zásahy. Hosté pak byli ještě rádi, že jim pomohlo břevno ve třicáté šesté minutě. Šachtar uklidnil třetí trefou Marlos, ukrajinský je momentálně na devíti bodech a při dobré konstelaci si udrží druhé místo. Manchester City uspěl v Itálii daleko lépe než Chelsea. Obrat ve skóre zařídili obránci Otamendi a Stones. Jorginho využil v šedesáté druhé minutě penaltu. O chvíli později spálil velkou šanci Callejón, Ederson reflexivně vyrazil míč před nad břevno. City se poté podruhé dostalo znovu do vedení a tentokrát už ke korekci stavu nedošlo. Neapol hrála vabank, čehož využil v nastavení Sterling. Úchvatné utkání přineslo znovu skvělou přestřelku těchto týmů. A znovu se radoval Manchester City.

Skupina G: Beşiktaş Istanbul – AS Monaco FC 1:1, FC Porto – RB Lipsko 3:1

Nezáživné utkání mezi Beşiktaşem a Monacem nabídlo jen dva góly. Monaco dalo branku před odchodem do šaten, jenže domácí odpověděli v padesáté třetí minutě. Tosun vyrovnal z penalty, ačkoliv chorvatský brankář Subasić vystihl směr dobře mířené střely. Další vzruch televizní kamery ani diváci neviděli. Istanbul je překvapivě ve skupině na prvním místě s dostatečným desetibodovým náskokem. Neblahou pozici Monaca může v posledních kolech využít jak Porto, tak Lipsko. Portugalský tým přestřílel německého rivala 3:1, Lipsko mělo více ze hry a také častěji kopalo rohové kopy, Porto bylo ale mnohem účinnější v koncovce.

Skupina H: Tottenham Hotspur – Real Madrid CF 3:1, Borussia Dortmund – APOEL FC 1:1

Anglické týmy letos překvapují obvyklé favority na trofej. Tottenham vybojoval cenný bod v Madridu a nyní se mohl ukázat před natěšeným publikem. Záložník Dele Alli byl nejlepším hráčem na hřišti. Dvakrát se mu překonal obranu Realu. Poprvé ve dvacáté sedmé minutě, podruhé ve padesáté šesté minutě. Real se nedostal k žádné kloudné akci. Tottenham zcela zaslouženě porazil svého španělského soupeře. Dortmund je v podobné situaci jako Atlético Madrid. Nedokáže proměňovat šance ani proti slabšímu soupeři, Borussia byla od začátku lepší, ale žádný hráč nenašel cestu do sítě kyperského týmu. To se nakonec německému klubu povedlo, ale APOEL ve druhém poločase vyrovnal. Velice aktivní byl Aubameyang, který měl ale na domácím hřišti smůlu. Nejdříve trefil v sedmdesáté sedmé minutě tyčku a v nastaveném čase špatně trefil míč hlavičkou mimo tři tyče. Borussia musí ve zbývajících vyhrát oba zápasy, pokud chce ještě pomýšlet na druhé místo.