Fotbal Liga mistrů

Liga mistrů – 1. kolo

Skupina A: Manchester United – FC Basilej 3:0, Benfica Lisabon – CSKA Moskva 1:2

Vítězové Evropské ligy z Manchesteru nedali švýcarskému mistrovi šanci. Znovu se trefil Romelu Lukaku, který přišel do svého nového působiště doslova za pět minut dvanáct. Český brankář Tomáš Vaclík kapituloval celkem třikrát. Jedinou šanci Basileje měl v šedesáté třetí minutě Elyounoussi, de Gea jeho povedenou střelu vytěsnil nad břevno. Na první šance v zápase Benficy s CSKA si museli fandové počkat až do dvacáté šesté minuty, pokus Živkoviće vyrazil Akinfejev. O čtyři minuty později Golovin trefil tyčku. Nové působiště svědčí Harisovi Seferovići, který dal první gól zápasu v padesáté minutě. Moskva však během dvaceti minut otočila zápas, pomohla jí k tomu penalta, kterou proměnil Brazilec Vittinho a  dorážka Žamaletdinova. Ruský tým mohl mít po zápase oprávněnou radost.

Skupina B: Celtic FC – Paris Saint-Germain F.C. 0:5, Bayern Mnichov – RSC Anderlecht 3:0

Žádnému týmu se nehraje v Celtic Parku jednoduše, i tentokrát sledovalo první vystoupení svých borců šedesát tisíc nažhavených diváků. Úžasnou atmosféru zmařil francouzský návrat do reality. Francouzský klub porazil skotského mistra vysoko 5:0. Nově složená trojlístek Cavani-Neymar-Mbappé zafungoval okamžitě. PSG chce konečně vyhrát Ligu mistrů a tohle byl vskutku první rázný krok za cílem. Bayern Mnichov neinvestoval obrovské finanční prostředky jako jiní konkurenti v Evropě. Na síle to však nebylo proti Anderlechtu znát nebylo. Bavorům nicméně dost pomohla červená karta Kumse v jedenácté minutě a proměněná penalta Lewandovského. Obrana Bayernu sem tam nabídla Anderlechtu šanci, ale klub který vyznává fialové barvy měl rezervy v zakončení. Domácí mohou být spokojeni s výsledkem 3:0. Nulou si návrat do branky Bayernu osladil kapitán Manuel Neuer, který se vrací do branky po zranění.

Skupina C: AS Řím – Atlético Madrid 0:0, Chelsea FC – FK Karabach 6:0

V Itálii diváci branku neviděli, přesto od ní oba týmy nebyly daleko. Aktivnější bylo Atlético. AS Řím, který nastoupil bez českého útočníka Patrika Schicka mohl kopat v sedmdesáté sedmé a osmdesáté šesté minutě penalty, jenže rozhodčí Mazić v obou případech pokutové kopy neodpískal. V nastavení měl obrovskou šanci  Saúl Ñíguez, odražený míč se dostal před jeho kopačky, ale španělský reprezentant nepochopitelně branku přestřelil. Zajímavému utkání chyběl pouze gól. Chelsea se vrátila mezi elitu ve velkém stylu. Pravda, FK Karabach není tým, který by měl úřadujícímu mistrovi Premier League dělat vrásky, ale všichni víme, že anglické kluby v pohárové Evropě pravidelně rotují svými sestavami. Pohodlná výhra 6:0 byla pro Blues zcela zasloužená, trefili se nové nákupy Bakayoko a Zappacosta, zejména gól italského obránce bude soutěžit o nejhezčí akci sezony, brankář Courtois rychle rozehrál a Zappacosta ve třicáté minutě podél lajny zasprintoval a nádherným obloukem překonal brankáře hostů. Chelsea dala šest gólů z osmi střel, což je skvělá statistika.

Skupina D: Olympiacos FC – Sporting Lisabon 2:3, FC Barcelona – Juventus FC 3:0

Ve skupině A se utkali tradiční účastníci skupinové fáze ligy mistrů. Portugalský Sporting Lisabon přiletěl do Řecka, aby se utkal s Olympiacosem Pireus. Hosté se dostali do vedení ve druhé minutě, první gól dal útočník z Pobřeží Slonoviny Seydou Doumbia. O deset minut se dostal k míči rychlonohý talenty Gelson Martins, s Olympiacosem to v tu chvíli nevypadalo vůbec dobře. Sice je dvoubranková ztráta motivovala k větší aktivitě, jenže se skóre měnilo znovu na straně soupeře, Sporting vedl po prvním poločase už o tři branky. Ideální stav z hlediska Sportingu vydržel skoro až do konce, domácím se v závěru zápasu povedlo dát dvě branky, jenže špatný první poločas připsal první tři body do tabulky Sportingu. V dalším zápase se střetli dva velkokluby, jenž chtějí minimálně do čtvrtfinále. Barcelona si poradila s Juventusem 3:0 i bez Neymara, který v létě přestoupil do Paris Saint-Germain za astronomickou částku. Dva góly dal Lionel Messi. Barceloně pomohlo držení míče a nemohoucnost Juventusu. „Stará dáma“  rozhodně neodehrála dobrý zápas.

Skupina E: Liverpool FC – Sevilla FC 2:2, NK Maribor – Spartak Moskva 1:1

Domácí mohli znovu zpívat svou slavnou hymnu v Lize mistrů. Více do zpěvu bylo po pěti minutách Seville, na lavičce Liverpoolu byl i Philippe Coutinho, který přes léto byl v hledáčku Barcelony, Liverpool přestup zablokoval, což se brazilskému fotbalistovi pranic nelíbilo. Ve dvacáté minutě vyrovnal jeho spoluhráč z reprezentace Roberto Firmino, Liverpool pak ještě   v prvním poločase otočil zápas zásluhou Salaha, která po návratu na britské ostrovy zažívá úspěšné momenty. Sevilla stačila na Anfieldu  vyrovnat v sedmdesáté druhé minutě. O poslední vzruch se ještě stihl postarat obránce Joe Gomez, který dostal druhou žlutou kartu a další utkání skupiny E vynechá. Čtyři góly a dělba bodů je příznivější pro hosty. Druhý zápas také skončil remízou, druhý moskevský celek v Lize mistrů byl proti domácímu Mariboru mírným favoritem, celý zápas měl Spartak převahu, avšak Maribor nedal před slovinským publikem kůží zadarmo. V osmdesáté páté minutě srovnal na konečná stav 1:1 Bohar. Stejný hráč pak mohl ještě rozhodnout, ale Spartak měl i potřebné sportovní štěstí, které je v této soutěží zapotřebí.

Skupina F: FK Šachtar Doněck – SSC Neapol 2:1, Feyenoord Rotterdam – Manchester City 0:4

Ukrajinská liga se stále potýká s malou návštěvností i ztrátou prestiže kvůli krymskému konfliktu, čest fotbalu drží v pohárech Šachtar Doněck a  také Dynamo Kyjev. První zmiňovaný se postaral o prvotřídní senzaci, když porazil Neapol v Charkově 2:1, italskému favoritovi nepomohla proměněná penalta Milika ani Belgičan Mertens, který měl v loni fenomenální formu. Šachtaru pomohl výrazně brankář Pjatov, který patří mezi stálice v klubu, který vyznává oranžovou a černou barvu. Holandský mistr slavil po několika letech titul díky výhře v posledním zápase. Na Feyenoordu se proti Manchesteru City se asi projevila mistrovská kocovina a absence kapitána Kuyta, který po loňském triumfu ukončil kariéru. City má stejnou motivaci jako např. pařížské PSG, být nejlepší v Evropě. City hrálo skvěle, o dvě branky se postaral obránce John Stones.

Skupina G: FC Porto –  Beşiktaş Istanbul 1:3, RB Lipsko – AS Monaco FC 1:1

O druhé překvapení se v prvním kole postaral Beşiktaş. Kurzy sázkových kanceláři jasně pasovali Porto na favorita. Nečekaný výsledek 3:1 z pohledu hostů zdůraznil perfektní technickou střelou Ryan Babel. Lipsko baví svým herním stylem i individualitami. To samé se dá říct o Monacu, ve kterém se sešla brilantní generace v čele s Lemarem, Silvou, Mbappém nebo Fabinhem. Zápas skončil 1:1, obě branky se zapsaly do listiny během pár vteřin, nejprve se prosadil krásnou akcí Švéd Emil Forsberg. na kterého navázal v dresů hostů Youri Tielemans. Tento belgický talent, jenž přestoupil letos z Anderlechtu o sobě dal ihned vědět. Skupina G se jeví jako velmi zajímavá a nepředvídatelná.

Skupina H: Tottenham Hotspur – Borussia Dortmund 3:1, Real Madrid CF – APOEL FC 3:0

Také Tottenham coby anglický klub nezaváhal v prvním zápase skupinové části Ligy mistrů. První tři góly spatřilo Wembley už po čtvrthodince. Zápas patřil mezi ty nejlepší v tomto kole. Asi by mu více slušela remíza, ovšem o výsledku 3:1 rozhodl robustní Harry Kane, anglický útočník dal v tomto utkání dvě branky. Úspěch londýnskému klubu nezkazilo ani vyloučení zkušeného stopera Jana Vertonghena. Real Madrid se znovu spoléhal na Cristiana Ronalda, který musí absentovat v LaLize kvůli jeho trestu za výrok k rozhodčímu ze španělského Superpoháru. Jeho nadšení bylo důležité pro Real, který snadno porazil přemožitele pražské Slavie. Za zmínku stojí také gól Sergia Ramose, který se v šedesáté první minutě blýskl hezkými nůžkami. Zinedine Zidane a spol. touží po historickém hattricku, skupina H avšak nabízí zajímavé složení tří silných týmů.